Skrzyp polny (Equieetum arvenee)

Skrzyp polny

Nazwa „skrzyp” wzięta się od tego, że roślina przy zrywaniu stawia opór i charakterystycznie skrzypi.

Skrzyp zbiera się w dni pogodne, w końcu czerwca i w lip-cu. Ziele suszy się rozwieszone w suszarniach w temperaturze 35°C. Następnie rozdrabnia się je i przechowuje zabezpieczone przed światłem i wilgocią. Roślina zawiera flawonoidy, saponiny, karotenoidy, kwasy organiczne i sole mineralne krzemu i potasu.

Skrzy polny – działanie

Ziele skrzypu stosowane jest jako łagodny środek moczopędny w schorzeniach dróg moczowych. Dzięki obecności flawonoidów zwiększa objętość wydalanego moczu i usuwa nadmiar moczanów. Działa również łagodnie rozkurczowo na drogi moczowe. Skrzyp stosuje się w kamicy moczowej, bo krzemionka, przedostając się ; do moczu, przeciwdziała gromadzeniu się i krystalizacji składników mineralnych w drogach moczowych.

Napar ze skrzypu można stosować jako środek przyspieszający gojenie przy uszkodzeniach skóry, wysypkach, oparzeniach i stanach zapalnych. Wzmacnia on także naczynka włosowate i zmniejsza ryzyko ich [pękania, dlatego polecany jest osobom zmagającym się z cerą naczynkową.

Co ciekawe, skrzyp działa też łagodząco na poważne choroby skóry, np. łagodzi zmiany łuszczycowe. Preparaty ze skrzypu zaleca się ludziom w starszym wieku, gdyż pomagają uzupełnić niedobór mikroelementów oraz soli mineralnych i przeciwdziałają miażdżycy.

Specyfiki ze skrzypem mają też działanie przeciwbakteryjne, remineralizujące oraz regenerujące, warto stosować je w przypadku różnego rodzaju urazów i złamań. Skrzyp pomaga przeciwdziałać odwapnianiu kości. Naparu ze skrzypu można używać jako płukanki do włosów- roślina zapobiega ich wypadaniu i odżywią je.

Skrzyp polny jest trójący dla zwierząt. Szczególnie źle reagują na niego konie i świnie. Krowy zaś, po zjedzeniu siana zanieczyszczonego skrzypem, dają mniej mleka.

Korzenie skrzypy polnego

Cienkie, wyrastają z długiego, silnie rozgałęzionego, czołgającego się, brunatnego kłącza. Roślina wytwarza też na kłączu bulwy pędowe, zawierające substancje zapasowe, z których czerpie wczesną wiosną składniki potrzebne do wytworzenia pędu zarodnionośnego.

Płukanka do włosów ze skrzypu polnego

  • 2 łyżki skrzypu polnego (suchego lub świeżego)
  • 3 szklanki wody

Ziele zalać wodą i zagotować. Pozostawić do przestudzenia. Odcedzić. Płukać włosy zaraz po umyciu. Specyfik odbudowuje zniszczone włosy, likwiduje ich łamliwość, przyspiesza wzrost i regenerację, nadaje połysk. Pomaga też w walce z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów.

Kolejny wpis

Aloes (Aloe)