Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Roślinę tę spotyka się na nieużytkach i łąkach. Krwawnik pospolity dorasta do 80 cm wysokości. Ma liście lancetowate, 3-krotnie pierzasto podzielone. Nieduże koszyczki kwiatowe są zebrane w szczytowe baldachogrono.

Krwawnik pospolity jako surowiec leczniczy

Ziele i kwiat krwawnika zbiera się na początku kwitnienia, liść od czerwca do września. Surowiec musi być mianowany, zawierać ściśle określoną zawartość azulenu lub olejku eterycznego (0,3%). Stosuje się napary z suchego ziela, wyciągi z ziela i kwiatów, wyciągi z liści oraz sok ze świeżego ziela.

Krwawnik pospolity – składniki lecznicze

Lecznicze zalety krwawnika pospolitego znane były już starożytnym Grekom. Jak wynika z przekazów, Achilles stosował tę roślinę w leczeniu krwawiących ran żołnierzy. Podobno od jego imienia wywodzi się łacińska nazwa krwawnika – Achillea. W Polsce roślina ta wchodzi w skład bukietów przeznaczonych do święcenia.

Ziele zawiera 1,5% olejku eterycznego, seskwiterpeny, flawonoidy, achilleinę, betainę, garbniki, związki mineralne. Olejek zawiera głównie chamazulen (do 40%), także terpeny. Kwiat zawiera więcej olejku, liść – więcej garbników i flawonoidów.

Krwawnik pospolity – działanie

Dzięki swym licznym czynnym składnikom krwawnik ma wiele właściwości leczniczych. Olejek działa przeciwzapalnie (chamazulen), odkażająco i przeciwgrzybiczo (chamazulen, terpeny). Związki gorzkie i olejek pobudzają apetyt i wydzielanie żółci. Garbniki działają ściągająco. Achilleina tamuje wewnętrzne i zewnętrzne krwotoki.

Krwawnik pospolity – wskazania

Ziele krwawnika jest składnikiem mieszanek ziołowych i preparatów stosowanych w zaburzeniach czynności przewodu pokarmowego. Wyciągi z ziela i kwiatów są stosowane jako leki przeciwzapalne, rozkurczające, żółciopędne. Sok ze świeżego ziela i wyciąg z liści stosuje się jako lek przeciwkrwotoczny. Tradycyjnym zastosowaniem jest ból podbrzusza związany z zaburzeniami miesiączkowania.

Uwagi

Krwawnik może być stosowany bez zalecenia lekarza. Czasem jednak wywołuje alergię kontaktową u osób uczulonych, dotykających rośliny lub używających kosmetyków zawierających krwawnik. Nie zaleca się stosowania rośliny kobietom w ciąży lub karmiącym piersią.

Krwawnik pospolity – stosowanie

DOUSTNIE – Zaburzenia czynności przewodu pokarmowego

Wyciąg płynny: 150 do 160 kropli dziennie. Napar: łyżeczkę do kawy suszonego ziela zalać 250 ml wrzącej wody, pozostawić pod przykryciem na 5 min; pić 3-4 filiżanki dziennie.

ZEWNĘTRZNIE – Ból podbrzusza

Nasiadówka: 100 g suchego ziela na 201 ciepłej wody.

Jeśli objawy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.

Poprzedni wpis

Jak zachować bezpieczeństwo w ogrodzie?

Kolejny wpis

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)