Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Kozłek lekarski jest byliną dorastającą do 2 m wysokości. Lubi zarówno tereny wilgotne, jak i suche, kamieniste. Kozłek ma wzniesione i bruzdowane łodygi Liście odziomkowe i łodygowe są nieparzysto-pierzastodzielne, dolne ogonkowe, a górne siedzące. Drobne kwiaty zebrane w baldacho-kształtne kwiatostany wyrastają na końcach pędów.

Kozłek lekarski jako surowiec leczniczy

Kłącze i korzeń. Zbiera się je jesienią, w drugim roku uprawy. Umyte i pokrojone suszy się w suszarniach w temperaturze do 35°C. Owoc Kozłek lekarski jest stosowany w postaci sproszkowanej lub wyciągów. Jest składnikiem mieszanek ziołowych, kropli.

Kozłek lekarski – składniki lecznicze

Kozłek lekarski zawiera irydoidy (walepotriaty), olejek (estry kwasów walerianowego i izowalerianowego z eugenolem, izoeugenolem, borneolem), monoterpeny, seskwiterpeny (kwas walerenowy). Niedawno odkryto że wyciąg wodny z korzenia kozłka zawiera znaczne ilości GABA (kwasu gamma amino-masłowego).

Kozłek lekarski – doskonały środek uspokajający

W wielu krajach przeprowadzono badania potwierdzające dobroczynne działanie kozłka. Początkowo sądzono, że jest ono związane z obecnością walepotriatów, jednak najnowsze dane wskazują, że działanie uspokajające rośliny raczej łączy się z występowaniem w niej kwasu walerenowego.

Kozłek lekarski – działanie

Doświadczenia przeprowadzone na zwierzętach dowiodły, że kozłek lekarski wykazuje właściwości rozkurczające oraz oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Badaniom klinicznym zostali poddani również pacjenci oddziału geriatrycznego, cierpiący na bezsenność lub zaburzenia nerwowe. Okazało się, że po zastosowaniu preparatów zawierających kozłek skrócił się czas zasypiania badanych, poprawiła się także jakość ich snu.

Kozłek lekarski – wskazania

Kozłek lekarski jest zalecany w zaburzeniach neurowegetatywnych oraz łagodnych zaburzeniach snu zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Stosuje się go często w połączeniu z innymi ziołami, np. z męczennicą lub głogiem.

Kozłek lekarski – uwagi

Zażywany nawet w dużych dawkach kozłek lekarski nie jest szkodliwy. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny jednak go stosować.

Kozłek lekarski – stosowanie

DOUSTNIE – Zaburzenia neurowegetatywne, łagodne zaburzenia snu

Kapsułki (sproszkowany korzeń): 2 kapsułki dziennie w czasie posiłku (zaburzenia neurowegetatywne) lub 2 kapsułki przed kolacją i 2 przed snem (zaburzenia snu); popić szklanką wody.

Kapsułki (50-100 mg wyciągu suchego): 2 kapsułki 3 razy dziennie.

Nalewka: 15-30 kropli w 1/4 szklanki wody; pić 2-3 razy dziennie (zaburzenia neurowegetatywne), dodatkowo przed snem (łagodne zaburzenia snu).

Jeśli objawy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.

Poprzedni wpis

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)

Kolejny wpis

Jak pozbyć się mszyc? Skuteczne metody na walkę z mszycami