Zaślaz (Abutilon)

Zaślaz (Abutilon)

Ten silnie rozgałęziony krzew australijski jest „uzbrojony” i potrafi się bronić, co wskazuje jego botaniczny przydomek. W istocie akacja uzbrojona, nie mająca nic wspólnego z drzewem popularnie u nas nazywanym akacją, posiada oprócz rozszerzonych ogonków liściowych spełniających rolę liści również ciernie, powstałe z przekształconych przylistków.

Ta odstręczająca właściwość rekompensowana jest jednakże z nawiązką przez wspaniały zapach kwiatów, pojawiających się obficie od stycznia do kwietnia, co powinno ucieszyć zwłaszcza posiadaczy ogródków zimowych. Z około 450 gatunków, pochodzących z rejonów tropikalnych i subtropikalnych, w handlu dostępne są także: Acacia dealbata. odznaczająca się srebrzystym ulistnieniem i intensywnie żółtymi kwiatami, oraz A. baileyana, o kwiatach w ciepłym, żółtym kolorze.

Stanowisko: W ciągu całego roku bardzo jasne, nasłonecznione miejsce. Ciemne stanowisko w zimie znacznie utrudnia tworzenie się pąków. W lecie roślina wymaga ciepła, w zimie temperatury ok. 5°C. Od połowy maja można ją wystawić na dwór.

Podłoże: Ziemia znormalizowana lub substrat torfowy.

Podlewanie: W lecie należy podlewać obficie, poza tym z umiarem. Pojawiające się od stycznia pąki zraszać letnią wodą, by uchronić je od zasuszenia i opadania.

Nawożenie: W okresie wzrostu co dwa tygodnie.

Rozmnażanie: Wiosną lub latem z sadzonek.

Szkodniki i choroby oraz przyczyny ich występowania: Przędziorek Chmielowiec i mszyce pojawiające się, gdy roślina zimuje w zbyt niskich temperaturach.

Uwaga: Za długie pędy należy przyciąć po okresie kwitnienia.

Poprzedni wpis

Agrest w ogrodzie – jak go uprawiać i chronić przed chwastami

Kolejny wpis

Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha hispida)