Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha hispida)

Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha hispida)

Do dziś dokładnie nie wiemy, skąd pochodzi pokrzywiec szorstkowłosy. Najprawdopodobniej ojczyzną jego są dżungle Bermudów i Nowej Gwinei, co oznacza, że ta dwuletnia roślina źle znosi chłody i suche powietrze. Dlatego też jej uprawa w warunkach domowych, przy centralnym ogrzewaniu, jest nieco problematyczna. Ponadto ta kuzynka krotonów i wilczomleczy z pokrzywami nie ma nic wspólnego. Pochodząca z języka greckiego nazwa botaniczna, oznaczająca „piękną pokrzywę”, jest mylna.

Pokrzywiec szorstkowłosy nazywany jest potocznie „kocim ogonem”, którą to nazwę zawdzięcza kształtowi swoich kwiatostanów, podobnych nieco do kwiatostanów tzw. lisiego ogona (szarłatu zwisłego).

Stanowisko: Ciepłe, przez cały rok jasne, lecz nie w pełnym słońcu. Również w zimie nie chłodniejsze niż 16°C.

Podłoże: Ziemia znormalizowana z piaskiem.

Podlewanie: W okresie wzrostu należy utrzymywać stałą wilgotność, w zimie podlewać oszczędnie. Przy centralnym ogrzewaniu często zraszać miękką wodą.

Nawożenie: Od lutego do końca sierpnia raz w tygodniu.

Przesadzanie: W zależności od potrzeb, do większych doniczek.

Rozmnażanie: Dla osób amatorsko uprawiających ogrodnictwo – raczej trudne. Na wiosnę, z sadzonek zielnych, w podgrzewanych mnożarkach.

Szkodniki i choroby oraz przyczyny ich występowania: Tarczniki i przędziorek Chmielowiec pojawiające się na skutek przesuszenia powietrza.

Uwaga: Przekwitłe kwiatostany należy natychmiast usuwać.

Poprzedni wpis

Zaślaz (Abutilon)

Kolejny wpis

Achimenes