Achimenes

Achimenes

Ta niewielka i skromna, rosnąca dziko w Ameryce Południowej roślinka, rozkwitająca dzięki sztuce ogrodniczej na różowo, czerwono, fioletowo, błękitnie i biało, stała się cenną rośliną ozdobną, proponowaną latem przez wiele zakładów ogrodniczych. Spokrewniona jest z wieloma popularnymi roślinami pokojowymi, takimi jak: gloksynia, fiołek afrykański, kolumnea i eschynantus.

Stanowisko: Ta obficie kwitnąca roślina wymaga w okresie całego swojego wzrostu stanowiska ciepłego, bardzo jasnego, nie wystawionego na bezpośrednie działanie słońca.

Podłoże: Ziemia próchniczna, nie zawierająca wapnia.

Podlewanie: Umiarkowane w okresie od wiosny do jesieni. Achimenes nie znosi zimnej wody! Dobrze się czuje w wilgotnej atmosferze i będzie wdzięczny za częste spryskiwanie miękką wodą.

Nawożenie: W okresie kwitnienia co tydzień.

Przesadzanie: Po okresie wzrostu achimenes więdnie. Kiedy kwiaty i liście zaczynają zasychać, należy suche pędy przyciąć na poziomie ziemi, kłącze zaś przezimować w ciepłym pomieszczeniu (ponad 14°C), w suchym piasku lub torfie. Wiosną wysadzamy kłącze do ziemi i podlewamy ciepłą, miękką wodą. Wraz z pojawieniem się pąków zaczynamy spryskiwać.

Rozmnażanie: Przez podział kłączy. Zanurzenie doniczek z wysadzonymi kłączami w ciepłej wodzie przyspiesza wzrost.

Szkodniki i choroby oraz przyczyny ich występowania: Plamy na liściach, na skutek błędów w podlewaniu.

Poprzedni wpis

Pokrzywiec szorstkowłosy (Acalypha hispida)

Kolejny wpis

Adiantum