Ślimaki – jak z nimi walczyć? Sprawdzone metody, które musisz poznać

Jak walczyć ze ślimakami

Chroniące się w ciągu dnia w gęstym ulistnieniu ślimaki wypełzają na żer w porach nocnych. Konsumują ostróżki, fuksje, łubin, delikatne siewki warzyw i główki kapusty. Ślimak może złożyć w sezonie blisko 500 jaj, z których wylęgają się młode. Dlatego konieczne jest kontrolowanie ich populacji od wczesnej wiosny.

Ślimaki mają na języku tarkę z elementów podobnych do ząbków, przez co bardzo łatwo mogą uszkadzać rośliny. Kiedy tarka ulegnie zniszczeniu podczas jedzenia, w krótkim czasie tworzy się nowa, co powoduje, że zniszczenia roślin postępują bardzo szybko.

Ślimaki najbardziej szkodą wielu gatunkom roślin tj.: groch, ogórki, sałata, seler, truskawki i liczne gatunki roślin ozdobnych. Najbardziej szkodzą wschodzącym roślinom.

Naturalni drapieżnicy

Jeże, żaby i traszki zjadają ślimaki. Należy zrobić im schronienie w postaci sterty opadłych liści lub gałęzi na skrawku dzikiego ogrodu albo zbudować mały staw. Można zwabiać ptaki zjadające ślimaki, np. drozdy, sadząc drzewa lub krzewy rodzące smaczne jagody, w których będą mogły założyć gniazdo.

Skuteczne zapory

Ślimaki nie przejdą przez zapory z ostrych materiałów, np. zrobione ze żwiru, pokruszonych skorupek jaj lub łupin orzechów rozsypanych wokół podatnych na zranienie roślin, np. młodych kwiatów czy siewek warzyw.

Piaszczysty wał ochronny

Aby ochronić większe rośliny, takie jak ostróżki, fuksje, łubin, przed lubiącymi je jeść ślimakami, otaczamy każdą roślinę walem z gruboziarnistego piasku, żużlu lub wapna albo pokruszonych muszli. Należy sprawdzić czy nie ma żadnej przerwy w barierze, przez którą mogłyby się przedostać te szkodniki.

Pomocny chłód

Ziemniaki mogą ulec zniszczeniu przez ślimaki żyjące pod ziemią. Należy unikać wrażliwych odmian, a jesienią skopać ziemię i zostawić ją w ostrej skibie przez całą zimę. Wiele tych szkodników zabije chłód.

Plastikowe wieże

Obcinamy dno i górę przezroczystej plastikowej butelki i wpychamy w ziemię, nakładając na siewkę. Osłonę usuwamy, gdy roślina się już pod nią nie mieści.

Piwna pułapka

Ślimaki bardzo lubią piwo. W pobliżu rośliny, którą chcemy chronić, wkopujemy plastikowe naczynie wypełnione do połowy piwem. Trzeba je umieścić nieco wyżej niż powierzchnia gruntu, ponieważ pożyteczne żuki, które zjadają ślimaki, mogłyby do niego wpaść. Naczynie przykrywamy odwróconą plastikową doniczką z dużą dziurą w dnie jako zabezpieczenie przed utonięciem w piwie pożytecznych owadów. Co trzy dni wlewamy do naczynia świeże piwo.

Grejpfrutowa pułapka

Wycinamy mały otwór w pustej połówce grejpfruta, aby ułatwić ślimakom wejście, i kładziemy tę przynętę blisko zagrożonej rośliny. Ślimaki, przyciągnięte zapachem, zbiorą się wewnątrz grejpfruta. Rano będzie je można zebrać i pozbyć się ich.

Kulki przeciw ślimakom

Obecnie produkuje się też skuteczne kulki przeciw ślimakom. Z reguły są barwione na niebiesko, aby nie były podobne do naturalnego jedzenia, co zniechęca inne zwierzęta do zjedzenia ich. Zawierają one chemiczny środek odstraszający. Stosujemy je w ogrodzie oszczędnie. Nie układamy w stosiki, ale rozkładamy tak, by leżały co 10—15 cm. Taka ilość wystarczy do zabicia ślimaków bez zbędnych strat kulek.

Preparat zabijający ślimaki

Ślimaki mogą powodować straty we wschodzących ostróżkach, fuksjach i peoniach. Rozpryskujemy na roślinach i glebie roztwór płynu zabijającego ślimaki, kiedy pędy mają 2,5 cm długości. Czynność tę powtarzamy, gdy rośliny osiągną 7,5 cm wysokości.

Ekologiczna alternatywa

W ogrodzie prowadzonym metodą ekologiczną można użyć przeciw ślimakom siarczanu aluminium lub czynnika kontroli biologicznej.

Łowy na ślimaki przy latarce

Jedną ze skuteczniejszych metod walki ze ślimakami jest wycieczka w wilgotny letni wieczór z latarką i wyłapanie ślimaków ręką do metalowego wiadra.

Brak miejsc do ukrycia

Ślimaki lubią się ukrywać w ciągu dnia w ciepłych ciemnych miejscach. Wychodzą z nich wieczorem na żer. Należy zmniejszyć liczbę miejsc, w których mogą się ukryć. Należy regularnie kosić trawniki i ścinać chwasty w kątach ogrodu, za szopą, u podstawy żywopłotów, a szczególnie w pobliżu miejsc, gdzie rosną bardziej wrażliwe rośliny, np. sałata. Należy upewnić się, że płytki I chodnikowe są dobrze usadowione. Usuwamy I z kątów ogrodu duże kamienie i stare pnie.

Dla osób o miękkim sercu

Jeżeli nie potrafimy zabić ślimaków, powinniśmy je zebrać i położyć na pustym miejscu. Mogą to być obrzeża ogrodu. Jeżeli mur oddziela ogród od takiego miejsca, ślimaki ukryją się u jego podstawy i prawdopodobnie przejdą po murze, aby zjadać nasze warzywa. Jeżeli ogród jest otoczony suchym drewnianym płotem, jest mało prawdopodobne, aby ślimaki po nim przeszły.

Jak skutecznie zwalczać ślimaki?

1. Usuwać resztki roślinne, a ziemię wokół roślin posypać popiołem drzewnym, mączką krzemionkową, kainitem pylistym lub pokruszonymi skorupkami jaj.

2. Chronić i wspierać takie naturalne drapieżniki, jak żaby, chrząszcze biegaczowate, jeże, a także ropuchy.

3. Zbierać ślimaki i wypuszczać je poza ogrodem.

4. W ostateczności stosować Mesurol.

Poprzedni wpis

Jak pozbyć się mszyc? Skuteczne metody na walkę z mszycami

Kolejny wpis

Styczeń – kalendarz ogrodnika