Niezrównany urok róż – róże do doniczek i skrzynek, klasyczne rabaty

Niezrównany urok róż

Prawie każdy ogrodnik marzy o tym, aby uprawiać jak najwięcej róż. Gatunków, odmian lub mieszańców róż jest jednak tak wiele, że należy dobrze się zastanowić, co wybrać, aby różany ogród miał swój własny styl i koloryt.

Część radości, jaką daje uprawa róż, jest związana z ich nieograniczoną zmiennością, z olbrzymią ilością form, zapachów i kolorów. Róże pnące stanowią znakomite tło. Krzewy różane wytwarzające grona kwiatów to odmiany R. Horibunda, róże o ogromnych, pięknie uformowanych kwiatach nazywane są różami szlachetnymi lub mieszańcami herbatnimi, natomiast róże miniaturowe potrafią dodać koloru i wdzięku nawet najmniejszym przestrzeniom.

Prowadzenie ogrodu poświęconego wyłącznie różom jest trudną sztuką. Jeżeli ogrodnik uprawia tylko jeden ulubiony gatunek róż, ogród przez część roku będzie wyglądał nieciekawie. Znacznie lepiej jest sadzić róże z innymi roślinami, takimi jak lawenda, rozmaryn, geranium, ostróżka, irys, co uwydatnia piękno róż, a kiedy te przestaną kwitnąć, wokół jest ciągle pięknie.

Róże pnące wiotkie i sztywne

Grupa ta zawiera olbrzymią liczbę pnących i płożących róż. Niektóre silne róże, wyprowadzone z dawnych gatunków róż, pną się wysoko po murach i drzewach i zakwitają tylko raz w roku, inne, mniej bujne, wyprowadzone z mieszańców herbatnich, wielokrotnie kwitnące, pasują bardziej na żywe zasłony i płoty. Pnące, silne, ale giętkie łodygi mogą być wyprowadzone na altanę lub pergolę, gdzie w czerwcu i lipcu wytwarzają delikatne grona kwiatów. Pomiędzy nimi można posadzić inne pnącza, takie jak klematisy, kwitnące w innym czasie niż róże.

Polecane odmiany

Róże pnące: Constance Spry, Gloire de Dijon.

Róże czepne: Albćric Barbier (silna), Dorothy Perkins, Golden Showers, Kiftsgate, Seagull (silna), Wedding Day (silna).

Róże na skrawku ziemi

Do małych ogrodów, patio, doniczek i skrzynek pasują gustowne róże karłowate oraz krzewiaste o zwartych kształtach i przedłużonym kwitnieniu. Ich urok najlepiej widać na tle innych małych krzewów, takich jak pięciorniki, Santolina i krzewuszka.

Cudowna kompozycja to karłowate róże zmieszane z innymi małymi roślinami, takimi jak irysy i lawenda.

Polecane odmiany

Baby Bio, Bright Smile, Kent, Lilii Marlene, Rosę de Meaux, The Eairy, Trumpeter.

Róże do doniczek i skrzynek

Róże pnące mogą piąć się wysoko po drzewach, natomiast róże miniaturowe rzadko rosną powyżej 50 cm i dlatego dobrze rozwijają się w doniczkach. Róże te kwitną od maja do pierwszych jesiennych mrozów. Dodają uroku i kolorytu takim zakątkom jak ogród skalny, schodki czy niskie murki. W czasie kwitnienia pięknie wyglądają ustawione na słonecznych miejscach w domu.

Polecane odmiany

Angela Rippon, Baby Masęuerade, Cinderella, Magie Carrousel, Starina, Sweet Eairy.

Kwietny dywan z róż

Plotące róże, rozrastając się, pokrywają ziemię grubym dywanem kwiatów. Niektóre tworzą gęste wzgórki, inne – jak Nozomi – można wyprowadzić jako pnącze na mur i pniaki. Rośliny te dobrze rozwijają się w słońcu i dlatego świetnie nadają się na ozdobę grobli, do zamaskowania włazu lub do przysłonięcia brzegów tarasu wyłożonego płytkami. Uprawiane w skrzyniach tworzą zwieszające się wdzięcznie girlandy.

Polecane odmiany

Flower Carpet, Magie Carpet, Max Graf, Nozomi , Wiltshire.

Klasyczne rabaty

Rabaty róż przyciągają wzrok, zwłaszcza kiedy formy wzniesione łączymy ze zwisającymi. Róże odmian R. floribunda wytwarzające grona kwiatów cieszą przez całe lato do jesieni-, a róże szlachetne (mieszańce herbatnie) są łubiane za wspaniałe, dumne, nieporównywalne z innymi kwiaty i zapach. Jeżeli dobrze zaplanujemy ich rozmieszczenie, krzewy róż wyglądają interesująco na zielnych klombach nawet wtedy, gdy nie kwitną.

Polecane odmiany

Arthur Bell, Blessings, Fellowship, Graham Thomas, Grandpa Dickson, Southampton.

Kwitnące żywopłoty

Nowoczesne krzewy róż mogą tworzyć atrakcyjne żywopłoty, zwłaszcza wraz z innymi kwitnącymi krzewami, jak dereń, wiciokrzew przewiercień, forsycja, kalina, pigwo-wiec lub nieszpułka. Większe odmiany mieszańców herbatnich z ich ogromnymi kwiatami i róże odmiany R. Gonbunda również mogą tworzy efektowne żywopłoty dorastające do 1,5 m wysokości. Dziko rosnąca Rosa rugosa o dużych, różowych, pachnących kwiatach i licznych pomarańczowoczerwonych owocach, a przede wszystkim o ogromnych kolcach, jest nie do pokonania dla wałęsających się psów i kota sąsiada, a nawet jego podchmielonego właściciela.

Polecane odmiany

Alexander, Escapade, Fountain, Golden Wmgs, Iceberg, Mountbatten, Rosa rugosa Alba i Scabrosa.

Bukiety z ogrodu

Jeżeli lubimy klasyczne bukiety, złożone z pełnych wdzięku i świetności kwiatów o długich łodygach, powinniśmy uprawiać krzewy róż o dużych kwiatach – mieszańce herbatnie. Od początku lata do jesieni wytwarzają one duże, kształtne kwiaty, często jeden na łodydze. Ich ograniczony wzrost sprawia, że znakomicie nadają się na rabaty różane. Można je również uprawiać w ogródkach warzywnych, aby mogły uświetnić wyjątkowe rodzinne okazje.

Polecane odmiany

Elina, Fragrant Cloud, Ingrid Bergman, Just Joey, Pascali, Pot o’Gold, Warm Wishes, Wendy Cussons.

Poprzedni wpis

Adiantum

Kolejny wpis

Astry – rodzaje i rozmnażanie