Jak zachować bezpieczeństwo w ogrodzie?

Bezpieczeństwo w ogrodzie

Ochrona przed tężcem

Bakterie tężca mogą znajdować się wszędzie, zarówno na korzeniach pięknych róż, jak i na zardzewiałych widłach. Dlatego trzeba mieć aktualne szczepienie przeciwko tężcowi i pamiętać o dacie następnego.

Odpowiednie ubranie

Nie pracujemy w ogrodzie w sandałach lub boso, zwłaszcza kiedy używamy maszyn lub ostrych ciężkich narzędzi. Mocne obuwie jest niezbędne. Przy cięciu drzew zawsze wkładamy rękawice. Nie należy nosić ubrań, które mogłyby być wciągnięte przez urządzenia mechaniczne. Przy długotrwałej pracy z tymi urządzeniami mogą się przydać słuchawki ochronne.

Sposoby na taczki ogrodowe

Nigdy nie ciągniemy taczki, tylko ją pchamy, gdyż łatwiej wtedy utrzymać równowagę. Jeśli taczka się przewróci, może spowodować zranienia niezależnie od zawartości.

Konewki ogrodowe

Nie zostawiamy konewki blisko drzwi, bramy lub miejsca zabaw, zwłaszcza jeżeli jest pełna wody. Ktoś może się o nią potknąć i zranić. Nigdy nie zostawiamy konewki zawierającej środki chemiczne. Po opryskiwaniu zużywamy resztki środka chemicznego lub go niszczymy i dokładnie myjemy naczynie.

Ochrona oczu w ogrodzie

Przy przycinaniu krzewów, cięciu piłą łańcuchową, strzyżeniu żywopłotów i koszeniu trawy nosimy okulary ochronne, gdyż mogą się wówczas dostać do oczu drzazgi, odłamki czy kamyki. Przydadzą się one również podczas prący w pobliżu roślin podpartych tyczkami.

Ostre narzędzia w ogrodzie

Kiedy przerywamy cięcie, nie wkładamy sekatora do kieszeni. Ze względu na bezpieczeństwo zakładamy pas z pochwą przeznaczoną na sekator. Ostrza piły ogrodowej trzymamy w plastikowych pokrowcach, aby zapobiec wypadkowi podczas transportu czy przechowywania.

Jak używać urządzeń elektrycznych w ogrodzie?

Używanie urządzeń elektrycznych w ogrodzie będzie bezpieczne, jeżeli zastosujemy się do kilku rad:

  • Używamy zawsze urządzeń uziemionych lub podłączonych do automatycznego bezpiecznika.
  • Nadwyżki kabla owijamy na ramieniu w pętlę i trzymamy za sobą.
  • Nie używamy urządzeń elektrycznych w czasie deszczu.
  • Wyłączamy urządzenie przed czyszczeniem – wyciągamy wtyczkę z gniazdka.
  • Dla bezpieczeństwa i przedłużenia sprawności urządzenia oddajemy je regularnie do serwisu. Zwracamy uwagę na uszkodzenia i zniszczenia kabla.
  • Używamy trzy żyłowych giętkich przedłużaczy elektrycznych. Wtyczki powinny być gumowe. Niektóre przedłużacze mają podane dopuszczalne natężenie prądu, który może przez nie płynąć.
  • Nie pozwalamy dzieciom dotykać urządzeń elektrycznych ani przeszkadzać podczas pracy z tymi urządzeniami.

Poprzedni wpis

Bez – cięcie i zachowanie wzrostu

Kolejny wpis

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium)