Jak pozbyć się mszyc? Skuteczne metody na walkę z mszycami

Jak zwalczać mszyce

Mszyce to owady wielkości łebka od szpilki żywiące się sokiem roślinnym – mogą spowodować wielkie zniszczenia w ogrodzie. Osłabiają one wzrost roślin, wysysając z nich sok, a także roznoszą choroby wirusowe. Mszyce są tam, gdzie rośliny rosną powoli, ale mają dużo soków, czyli na glebie zasobnej w azot. Zastosowanie zrównoważonych nawozów w ograniczonej ilości wzmocni rośliny i zmniejszy ich podatność na atak mszyc.

Gorzkie lekarstwo

Jeśli drzewa są regularnie atakowane przez mszyce, warto posiać wokół nich rutę. Produkuje ona gorzką substancję, która dostaje się do gleby i drzewo pobiera ją wraz z wodą, dzięki czemu jego soki zmieniają nieco smak, przez co stają się nieatrakcyjne dla mszyc.

Różnokolorowi natręci

Mszyce mają najczęściej ubarwienie w różnych odcieniach zieleni, szare, granatowe, fioletowe lub czarne, choć zdarzają się także bardziej jaskrawe. Część z nich atakuje tylko niektóre, specyficzne gatunki roślin, inne natomiast żerują na różnych rodzajach. Wspólna dla wszystkich mszyc jest wrażliwość na te same środki chemiczne.

Gdy zawiodą naturalne metody do zwalczania mszyc, wykorzystujemy substancje zawierające pirymikarb, środek niegroźny dla owadów będących sprzymierzeńcami człowieka. Można także sadzić w pobliżu roślin atakowanych przez mszyce nasturcję, na której chętnie żerują. Gdy znajdzie się na niej dużo tych szkodliwych owadów, cały krzak należy wykopać i zniszczyć, najlepiej spalić.

Zaproszenie dla biedronek

Jeżeli zasadzimy w ogrodzie bylicę piołun (Artemisia absinthium), która nadaje się zarówno na obramowanie ścieżek, jak i na grządki, biedronki oraz inne owady, które zjadają mszyce, zanęcone przez srebrnoszare ulistnienie piołunu, zatrzymają się na działce na dłużej.

Zwalczanie mszyc

Larwy bzygów należą do najżarłoczniejszych zjadaczy mszyc. Żeby zmniejszyć szkody powodowane przez mszyce, można zachęcić dorosłe bzygi do składania jaj, siejąc powój, grykę oraz Limnanthus gouglasil, który przywabia 30 gatunków bzygów.

Zwalczanie:

 • Chronić owady, będące naturalnymi wrogami mszyc, takie jak bzygowate i biedronki.
 • Wprowadzić drapieżnego pryszczarka (Aphidoletes aphidymyza), pasożytniczą błonkówkę (Aphidius colemani), biedronki lub złotooki.
 • Zmniejszyć nawożenie roślin azotem.
 • Na pnie zakładać opaski lepowe, aby powstrzymać mrówki, broniące mszyce przed wrogami.
 • Spryskiwać wodą z mydłem lub preparatami zawierającymi czosnek, pirymikarb. W sadzie pierwszy oprysk przed kwitnieniem.

Mszyce porzeczkowo-czyśćcowe

Żółte lub czerwone nabrzmienia na liściach spowodowane przez żółte mszyce żerujące całymi koloniami na dolnej stronie liści.

Zwalczanie:

 • Po dostrzeżeniu pierwszych kolonii mszyc liście obmywać wodą z szarym mydłem lub opryskiwać nie rozcieńczonym wyciągiem z wrotycza pospolitego. Zabieg powtarzać aż do jesieni.
 • W okresie bezlistnym wczesną wiosną opryskiwać krzewy olejem mineralnym.
 • W razie silnego opanowania roślin przed i po kwitnieniu opryskiwać je preparatami zawierającymi pirymikarb lub triazamat. W razie potrzeby oprysk powtórzyć.

Mszyce śliwowe

Na dolnej stronie pomarszczonych i skręconych liści widać kolonie mszyc.

Zwalczanie:

 • Na pnie drzew zakładać opaski lepowe, aby na drzewa nie wchodziły mrówki, które bronią mszyce przed ich wrogami naturalnymi.
 • Jeśli szkody są znaczne, drzewa przed kwitnieniem opryskiwać preparatami zawierającymi pirymikarb lub triazamat. W razie konieczności zabieg powtarzać po kwitnieniu.

Uwaga: Mszyce śliwowe powinny być bezwzględnie zwalczane, ponieważ przenoszą groźną chorobę wirusową śliw – szarkę.

Mszyce wiśniowe

Małe, czarne mszyce na spodzie liści i na najmłodszych częściach pędów. Silnie zaatakowane liście marszczą się, skręcają i ciemnieją. Pędy przestają rosnąć.

Zwalczanie:

 • Chronić naturalne drapieżniki zjadające mszyce, np. muchówki, bzygowate, biedronki i pasożytnicze błonkówki.
 • Uprawiać gatunki drzew odporne na atak mszyc, jak Prunus sargenti i P subhirtella.
 • Na pnie drzew zakładać opaski lepowe powstrzymujące mrówki, które bronią mszyc.
 • Jeśli szkody są duże, w okresie wegetacji opryskiwać preparatami zawierającymi pirymikarb.

Poprzedni wpis

Kozłek lekarski (Valeriana officinalis)

Kolejny wpis

Ślimaki – jak z nimi walczyć? Sprawdzone metody, które musisz poznać