Baseny – jak zaplanować miejsce na basen

Baseny

Aby woda w basenie pozostawała możliwie najczystsza, wybieramy miejsce osłonięte od wiatru, leżące poza zasięgiem opadających jesienią liści. Dobrą osłoną basenu mogą być zimozielone drzewa i krzewy, jeśli tylko go nie ocieniają.

Przykrycie basenu

Jeżeli w domu są dzieci, to basen – jeśli nie jest używany – powinien być przykryty siatką lub lepiej chroniącą przed zewnętrznymi zanieczyszczeniami plandeką. Ten drugi sposób ogranicza też stygnięcie wody. Zadbajmy, aby przykrycie to można było z łatwością zarówno rozciągnąć nad basenem, jak i zwinąć.

Środki bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo własnej rodziny i gości to sprawa pierwszorzędnej wagi, zwłaszcza jeśli w grę wchodzą dzieci. Idealnym wyjściem byłoby umieszczenie basenu w miejscu dobrze widocznym z domu. Jeżeli w pobliżu są małe dzieci, nieodzowne będzie zabezpieczenie basenu ogrodzeniem, na przykład płotkiem z zamykaną furtką. Kąpiący się w basenie powinni być stale obserwowani przez kogoś z brzegu.

Zaciszne miejsce

Jeśli na ogród wychodzą okna sąsiednich domów, warto pomyśleć o osłaniającym basen ogrodzeniu. Będzie ono również tłumiło dochodzący z zewnątrz hałas i do pewnego stopnia zapewni ochronę przed wiatrem. Najlepszym ogrodzeniem jest w tym wypadku płot ze sztachet, po którym mogą się piąć róże lub powojniki. Jeśli potrzebna jest dodatkowa osłona od wiatru, sadzimy po nawietrznej stronie żywopłot.

Miejsce wypoczynku

Przynajmniej po jednej stronie basenu zaplanujmy miejsce wyłożone płytami, gdzie będzie można ustawić ogrodowy stół i krzesła. Otaczający trawnik doda całości uroku, a rzucające lekki cień na brzeg basenu (ale nie na wodę) zimozielone drzewa lub krzewy zapewnią pożądane odosobnienie.

 

Poprzedni wpis

Bakłażany – jak uzyskać więcej owoców?

Kolejny wpis

Bazylia – zioło do domu i do ogródka