Azot – niezbędny pierwiastek dla wzrostu roślin

Azot - niezbędny pierwiastek

Azot jest niezbędny do wzrostu roślin. Powoduje wzrost liści, wzmacnia łodygi, gdyż jest składnikiem protoplazmy, wchodząc w skład białka i innych związków w komórkach roślin. Jeżeli gleba jest uboga w azot, wzrost roślin jest zahamowany, liście blade, a roślina narażona na atak szkodników i chorób.

Ponieważ azot jest wypłukiwany z gleby, musi być stale uzupełniany. W tym celu wkopujemy dobrze rozłożony kompost lub obornik, a przy nawożeniu pogłównym dodajemy wysuszonej krwi lub stosujemy powoli rozkładające się sproszkowane kopyta i rogi. Nadmiar azotu w glebie powoduje rozwój liści kosztem kwiatów.

Nawóz z ptasich piór

Od niepamiętnych czasów chińscy rolnicy przygotowywali nawóz azotowy z piór drobiu. Do beczki lub innego pojemnika wkłada się pióra, przykrywa siatką lub deską, przyciska ciężkim kamieniem, wlewa deszczówkę i pozostawia w cienistym miejscu na około 2 miesiące. Pióra zmienią się w papkę, którą można rozkładać wokół roślin jako ściółkę. Pamiętajmy jednak, że u niektórych osób pióra mogą powodować ataki astmy.

Źródła azotu dla gleby

Znakomitym źródłem azotu jest wysuszona krew zwierzęca oraz sproszkowane kopyta i rogi. Dobrym źródłem azotu jest też nawóz kurzy. Działa bardzo silnie i powinien być kompostowany przez kilka miesięcy przed użyciem. W sklepach ogrodniczych bywa też w sprzedaży już przygotowany do użytku nawóz kurzy – kurzak. Po zbiorach groszku lub fasoli pozostawiamy korzenie w glebie. Związany w nich azot po zgniciu korzeni przejdzie do gleby. Wiele nawozów mineralnych jest bogatych w azot – wystarczy sprawdzić etykietkę. Ilość azotu w nawozie powinna być większa niż fosforu i potasu.

Poprzedni wpis

Astry – rodzaje i rozmnażanie

Kolejny wpis

Ogród w stylu angielskim