Astry – rodzaje i rozmnażanie

Astry

Od nazwy tego rodzaju pochodzi nazwa całej rodziny roślin astrowatych, czyli złożonych. Polską nazwę aster ma także należący do zupełnie innego rodzaju aster chiński, zwany też letnim, który jest rośliną jednoroczną (należy on do rodziny Callistephus, a nie Aster).

Właściwe astry to byliny – i to jedne z najbardziej cenionych ze względu na żywotność i trwałość. Nie mają specjalnych wymagań, źle rosną jedynie na zbyt suchych oraz zbyt podmokłych glebach także na silnie zacienionych grządkach. Wszystkie gatunki świetnie przetrzymują zimę, nie trzeba ich nawet okrywać.

Chociaż astry kojarzą się nam głównie z jesienią, niektóre gatunki kwitną . także wiosną i latem. Dora-L stający do wysokości 20-25 cm aster alpejski kwitnie w maju, aster gawędka, osiągający 30-80 cm, kwitnie od drugiej połowy sierpnia do października, a aster karłowy, wbrew nazwie wcale nie najmniejszy, bo osiągający 20-50 cm, kwitnie od połowy września do końca października. Najczęściej uprawia się astry jako rośliny rabatowe, ale nadają się także na kwiat cięty.

Jak rozmnażać astry?

Astry najczęściej rozmnaża się przez podział. Aster kariowy wytwarza rozłogi, które mogą dać początek nowym roślinom. Ponieważ gleba, w której rosną astry, ubożeje, trzeba je co kilka lat przesadzać.

Aster chiński

Aster chiński, zwany letnim, czyli przyszywany kuzyn opisywanej rodziny, to popularny kwiat letni i jesienny uprawiany przede wszystkim na kwiat cięty. Uprawianych jest kilkaset odmian tego gatunku, znacznie różniących się między sobą kształtem kwiatostanu (peoniowe, chryzantemowe, igiełkowe itp.) oraz wysokością. Kwiaty mają piękne, różnorodne barwy. Jest to roślina jednoroczna uprawiana z rozsady bądź z siewu bezpośrednio do gruntu.

Poprzedni wpis

Niezrównany urok róż – róże do doniczek i skrzynek, klasyczne rabaty

Kolejny wpis

Azot – niezbędny pierwiastek dla wzrostu roślin