karnozyna

Efekty suplementacji karnozyną i innymi histydynami

DLACZEGO SPORTOWCY POTRZEBUJĄ KARNOZYNY Elitarni sportowcy wiedzą, że zwiększenie poziomu karnozyny ma udowodniony wpływ na zwiększenie wytrzymałości, przyspieszenie czasu regeneracji, poprawę koncen czytaj więcej »

Powłoki galwaniczne

Gdzie znajdują zastosowanie powłoki galwaniczne?

Powłoki galwaniczne stosowane są szeroko i dotyczą głównie pokrywania cienkimi warstwami metalowymi innych metali, ale również powłok niemetalowych, np. z tworzyw sztucznych. Galwanizacja, fachowo na czytaj więcej »

 

Efekty suplementacji karnozyną i innymi histydynami

karnozyna

DLACZEGO SPORTOWCY POTRZEBUJĄ KARNOZYNY

Elitarni sportowcy wiedzą, że zwiększenie poziomu karnozyny ma udowodniony wpływ na zwiększenie wytrzymałości, przyspieszenie czasu regeneracji, poprawę koncentracji umysłowej i szybsze budowanie lepszych mięśni. Podwyższony poziom karnozyny może pomóc zawodowym sportowcom zwiększyć szczytową wydajność i uzyskać przewagę nad konkurencją. Powód jest prosty: https://karnozyna.com/ karnozyna jest odpowiedzialna za ograniczenie gromadzenia się kwasu mlekowego w mięśniach organizmu, zmniejszając tym samym zmęczenie podczas ćwiczeń.

Sportowcy mogą podziękować jednej szczególnej osobie za postępy w osiąganiu wyników dzięki suplementacji - dr Rogerowi Harrisowi. Po wielu latach badań nad energetyką komórek mięśniowych, a w szczególności nad korzyściami płynącymi z suplementacji kreatyną dla wydajności u ludzi, dr Harris skupił się następnie na roli karnozyny w buforowaniu pH komórek mięśniowych podczas ćwiczeń i jej syntezie z histydyny i beta-alaniny.

Szybko okazało się, że synteza karnozyny jest ograniczona przez dostępność beta-alaniny, której niewielkie ilości są zarówno syntetyzowane w organizmie, jak i przyjmowane z pożywieniem. Okazało się jednak, że o ile większość normalnych diet zapewniała odpowiednią ilość histydyny, to w przypadku beta-alaniny było inaczej. Poprzez uzupełnienie diety karnozyną można było znacznie zwiększyć ilość karnozyny w mięśniach, co przyniosło korzyści w wielu różnych formach sprawności sportowej.

DLACZEGO KAŻDY POTRZEBUJE KARNOZYNY DLA FUNKCJONOWANIA MIĘŚNI

Sportowcy wiedzą, że potrzebują karnozyny do funkcjonowania mięśni. International Society of Sports Nutrition, National Institutes of Health oraz Międzynarodowy Komitet Olimpijski (IOC) dokonały przeglądu i potwierdziły korzyści płynące z suplementacji beta-alaniną w celu podniesienia poziomu karnozyny. MKOl wymienia beta-alaninę jako suplement, który wykazuje dobre lub silne dowody na bezpośrednią poprawę wyników sportowych. Ale co jeśli karnozyna nie jest przeznaczona tylko dla sportowców wyczynowych lub zawodowych? Powód, dla którego każdy potrzebuje karnozyny dla funkcjonowania mięśni jest prosty: karnozyna oferuje wyjątkowe korzyści dla ogólnego stanu mięśni u wszystkich aktywnych osób dorosłych.

W długoterminowym badaniu nad beta-alaniną o przedłużonym uwalnianiu, naukowcy odkryli, że codzienna dawka 6,4 grama SR CarnoSyn® przez 24 tygodnie znacząco poprawiła czas do wyczerpania podczas jazdy na rowerze o wysokiej intensywności. Osoby, które przyjmowały karnozynę nie tylko widziały miesięczną poprawę na wyższym poziomie niż osoby, którym podawano placebo, ale także uzyskały 110% wzrost własnej wydolności. Ta poprawa została przypisana w szczególności wzrostowi stężenia karnozyny w mięśniach i rozszerzonej zdolności buforowania mięśni. Jest to tylko jedno z wielu badań, które wskazują na to, jak istotna jest karnozyna dla utrzymania zdrowia mięśni.

dobra karnozyna

Wyjątkowe jest jednak to, że ilustruje długotrwały i stały wpływ beta-alaniny na poziom karnozyny i poprawę wyników.

CZY BEZPOŚREDNIE SPOŻYCIE KARNOZYNY JEST NIESKUTECZNE?

Mówiąc najprościej, bezpośrednie spożycie karnozyny jest nieskuteczne, ponieważ tylko niewielkie ilości karnozyny przedostają się z krwiobiegu do komórek. Karnozyna przyjęta doustnie rozpada się na beta-alaninę i histydynę podczas wchłaniania z jelit. Jeśli chodzi o syntezę karnozyny, organizm posiada wystarczającą ilość histydyny, aby zaspokoić zapotrzebowanie mięśni. Zazwyczaj brakuje natomiast beta-alaniny. Uzupełnienie beta-alaniny łączy się z naturalnie występującą histydyną, aby skutecznie zwiększyć poziom karnozyny.

Artykuły powiązane